Archive for » 2006 «

Proč chránit památky?

Můžete se ptát, jaký má vlastně smysl chránit památky? Proč prostě tu „barabiznu“ nezbourat, ten „starej krám“ nevyhodit a nepořídit si radši něco zářícího novotou? Jsou tu minimálně tři závažné důvody pro ohleduplný přístup k památkám (tedy obecně desítky a stovky let starým věcem bez ohledu na jejich momentální právní status).
První důvod bychom mohli nazvat „historickým.“ Památky jsou totiž přímí svědci minulosti. Umožňují nám poznat, jak žili lidé dříve. I zdánlivě drobné detaily, jako je třeba pant na dveřích, stará taška, či trám, můžou odborníkům pomoci rekonstruovat mnoho podrobností ze životního stylu předchozích generací, které bychom se třeba ani jinak nedověděli.
Druhý důvod je „estetický.“ Památky, tedy zejména ty nemovité, jsou součástí krajiny, dotvářejí naše životní prostředí, genia loci. Vždyť jak by vypadal Nepomuk třeba bez svatojánského kostela? Ale i mnohem menší zásahy, jako  např. necitlivá výměna oken na jediném domku, mohou narušit nejen vzhled dotyčné fasády, ale i ráz celé ulice.
Konečně třetí důvod je svým způsobem „ekonomický.“ Památky totiž získávají díky svému stáří nenahraditelnou hodnotu. Jsou to vlastně starožitnosti. Navíc jde obvykle o věci zhotovené ručně, výrobními postupy, které dnes označujeme jako umělecká řemesla. Takže i stará vrata do stodoly nebo nasucho skládaná kamenná zeď mají svým způsobem mnohem větší cenu než jejich novodobé náhrady. Památky také přispívají k rozvoji cestovního ruchu a tedy ekonomickému růstu. Není totiž mnoho turistů, kteří by se chtěli jet pokochat pohledem na plastová okna, břízolitové fasády a betonovou dlažbu.
Našly by se jistě i další důvody, ale i tyhle tři jsou snad dostatečné k tomu, abychom se před každou „opravou“ zamysleli nad tím, jestli nebude spíš „popravou“.

Sedmero zásad citlivé rekonstrukce

1) Dobře zvažte každé stavební úpravy. Obvykle platí (s výjimkou havarijního stavu), že žádná rekonstrukce je lepší než špatná rekonstrukce.

2) Pokuste se co nejlépe seznámit s historií a stavebním vývojem daného objektu. (ohledně historie jednotlivých domů je nejobsáhlejší Berndorfova Topografie Nepomuka, originál strojopisu je k nahlédnutí v Městském muzeu.)

3) Před každou úpravou podrobně zdokumentujte (alespoň fotograficky) původní stav.

4) Zamýšlené úpravy by pokud možno neměly narušit ráz stavby ani jejího okolí.  Snažte se zachovat co nevíce z původního řešení včetně detailů.

5) Nevyměňujte zbytečně funkční prvky za nové. Drobná oprava je nejen památkově vhodnější, ale většinou i levnější.

6) Pokud je výměna opravdu nezbytná, snažte se nahradit starý prvek co nejpřesnější kopií. Pokud to finance nedovolí, zvolte alespoň co nejpodobnější řešení.

7) Používejte pokud možno tradiční postupy a materiály (tj. dřevo, kámen, cihly, vápené omítky,  silikátové nátěry, pálenou střešní kritinu atd.).

Nepomuk historický – speciální příloha Nepomuckých novin

Nepomuk historický – speciální přílohu Nepomuckých novin 08/2006,  na jejímž vzniku se podílela Společnost přátel starého Nepomuka nalezdete zde ve formátu PDF.

Stavební regulativ historického jádra

Dokument:

Stavební regulativ historického jádra
(součást 1. změny územního plánu města Nepomuk)

d1) Vymezení historického jádra
Historické jádro zahrnuje území vymezené ulicí Nádražní, U Sokolovny, Zelenohorská, hranicí lesních pozemků Zelené Hory, potokem Muchovkou, ulicí Nábřežní, Přesanickou a silnicí I/20 až ke křižovatce s Nádražní ulicí.

d2) Regulativ využití
Na vymezeném území historického jádra je prioritním požadavkem zachování historického kulturního dědictví. Zůstane zachována původní urbanistická struktura zahrnující náměstí a ulice obestavěné uzavřenými bloky. Doporučeno je uzavření fasády náměstí u objektu nákupního střediska, případně jeho přestavba. Nové objekty a přestavby objektů v uličních frontách budou velikostí a výškou odpovídat okolní zástavbě, důraz bude kladen  na kvalitní architektonické řešení. Ostatní objekty budou posuzovány z hlediska zachování charakteristického parametru města s dominantní úlohou Zelené hory a sakrálních objektů.

d3) Ochranné pásmo historického jádra
Je tvořeno zastavěným a zastavitelným územím mimo vymezené historické jádro. V něm budou nové objekty budovány s ohledem na zachování panoramatu města.

d4) Řízení výstavby
Posuzování vhodnosti konkrétních objektů je v kompetenci zastupitelstva města. Doporučeno je zřízení odborné poradní komise starosty města pro posuzování výstavby problematických objektů složené z odborníků v oblasti urbanismu, architektury a památkové péče.

Jak na okna?

Pokud plánujete výměnu starých špaletových oken, prověřte nejprve stav vnitřních rámů a okenic. Obvykle se stává, že vnější okno se již rozpadá, ale vnitřní je vcelku zdravé. V této situaci je nejlepším řešením nechat u truhláře zhotovit pouze kopie vnějších oken a vnitřní ponechat. Nejenže jde o památkově nejcitlivější  postup, ale takové řešení bývá technicky nejsnazší a často i nejlevnější! Nové okenice lze navíc opatřit i eurosklem a tím docílit lepších tepelně izolačních vlastností, aniž by dům takzvaně „přestal dýchat,“ následkem čehož se často zvyšuje výskyt plísní (časté zejména u plastových oken).