Příběh mužů Lt. Goddarda a konec války na Nepomucku – Pozvánka na přednášku

V období na přelomu let 1943 a 1944 se letecká válka nad Evropou dostala do další rozhodující fáze. Do pomyslného hledáčku amerických a britských vzdušných sil se dostal nacistický program výroby letadel a leteckých motorů. Úkol byl jasný. Zničit zázemí německé Luftwaffe a vybojovat spojeneckou nadvládu ve vzduchu ještě před blížícím se termínem invaze do Evropy. Proto byla naplánována rozsáhlá operace zaměřená na bombardování německých leteckých továren, která dostala jméno Argument. Američané z uskupení 8. a 15. letecké armády měli zaútočit ve dne a britská Bomber Command v noci. Počasí a samotná příprava umožnila zahájit kombinovaný útok na továrny firmy Messerschmitt a další cíle až ve druhé polovině února 1944. Úder byl zahájen 18. února a trval po celý týden. Snad proto také celá operace vešla později ve známost pod názvem „Big Week“. Dne 22. února americká 15. letecká armáda zaútočila na továrnu Messerschmitt v bavorském Regensburgu. V průběhu akce se část bombardovacího svazu dostala až nad území předmnichovského Československa, kde amercké čtyřmotoráky operující bez stíhací ochrany napadly německé těžké dvoumotorové stíhačky Bf 110. Ve vzduchu se toho dne odehrálo nejedno drama. U Horšovského Týna explodoval ve vzduchu Liberator Lt. Merkla ze svazku americké 98. Bomb Group. Katastrofu Merklova stroje přežil pouze jediný člen posádky. U Lhenic na Prachaticku se v plamenech zřítil k zemi další stroj od 98. Bomb Group. Celá posádka Lt. Malase naštěstí přežila „Devadesátá osmá“ si osudného 22. února 1944 vybrala velkou dávku smůly. Bylo kolem 13. hodiny, když se vzduch nad Nepomuckem otřásl mohutných výbuchem. To ve vzduchu explodioval stroj Lt. Goddarda, který se po odlomení křídla nekontrolovaně zřítil k zemi v prostoru mezi Prádlem a obcí Klášter. Piloti německých stíhaček opět slavili úspěch. Katastrofu Goddardova Liberatoru přežil jediný muž – Sgt. Raymond A. Noury. Krátce po seskoku padákem byl zadržel a poté uvržen do zajateckého tábora. Válku přežil a vrátil se do Spojených států. Na celou událost se postupem let zapomnělo a teprve až po listopadu 1989 vešly ve známost nová fakta o celém případu. Nálezy identifikačních známek letců a další indicie nakonec vedly k objasnění letecké havárie a ke zřízení důstojného památníku deseti mladým mužům, kteří na Dubči osudného 22. února 1944 zahynuli. Jejich památce se v r. 2004 a 2009 přijel poklonit i Ray Noury, malý seržant, který si získal srdce celého Nepomucka. Přednáška Karla Fouda na téma „Příběh mužů Lt. Goddarda“ je doprovozena množstvím fotografií, které posluchače zavedou do časů, kdy se poblíž Nepomuka zrodila legenda o odvaze a statečnosti.
Odhodlání vybojovat válku s německým národním socialismem až do vítězného konce v květnových dnech roku 1945 potvrdily americké a sovětské pancéře, které s odstupem několika dnů dorazily na Nepomucko, aby s definitivní platností ukončily dobu plnou zmaru, strachu a pohrdání lidstvím. Byly to především americké jednotky, které v oblasti jižního Plzeňska začaly v květnu 1945 psát novou kapitolu dějin kraje pod Zelenou Horou. Krátce po příjezdu mužů generála Pattona na Nepomucko dorazily také jednotky čs. armády v zahraničí. Příslušníci Československé samostatné obrněné bigády tady sloužili po boku příslušníků americké 3. armády a pomáhali zajišťovat poválečný chod země.  Přednáška „Konec války na Nepomucku“ plynule navazuje na výše uvedenou kapitolu z dějin Nepomucka a také v tomto případě je doprovozena množstvím dobových snímků.

Přednáška, která se uskuteční v neděli 18. února od 15 hodin v rodném domě Augustina Němejce, je součástí cyklu Historie a kulturní dědictví Nepomucka, podpořeného prostřednictvím MAS Sv. Jana z Nepomuku z Programu rozvoje venkova.

Vstup je tradičně zdarma.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>